Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
8144 optimized
Żarówki ksenonowe mogą niektórym osobom wydawać się dość świeżym wynalazkiem. W rzeczywistości jednak ta technologia dostępna była już w latach 90. W świadomości przeciętnego kierowcy wtedy jednak nie istniały, bo spotkać je można było tylko w samochodach, które nie były dostępne zwykłym zjadaczom chleba. Z luksusowych aut ksenony wkrótce przeniosły się do samochodów średniej klasy i, co za tym idzie, zaczęły pojawiać się masowo na polskich drogach. Dziś rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością ze względu na bardzo atrakcyjne parametry. Od jakiegoś czasu spotkać się możemy z jeszcze inną technologią - z ledowymi żarówkami samochodowymi.

 

 

 

Żarówki samochodowe ksenonowe - kilka słów o rodzajach produktów dostępnych na rynku

Na początku warto sprecyzować - chociaż mówiąc o ksenonach często używa się sformułowania "żarówka", w rzeczywistości takie rozwiązanie działa nieco inaczej niż standardowe żarówki. W oświetleniu samochodowym ksenonowym mamy do czynienia z palnikiem wyładowczym. Składa się on ze szklanej bańki, w której znajduje się para elektrod. Bańka wypełniona jest ksenonem. Gdy na elektrody działa napięcie, między elementami wytwarza się łuk elektryczny, będący źródłem światła. Zachodzi tu więc inny proces niż w standardowych produktach halogenowych. Nazywanie ksenonów żarówką ksenonową nie jest jednak błędem i jest to powszechna praktyka, stosowana przez sklepy i przez producentów.

Aby wyposażyć auto we właściwe oświetlenie, należy dobrać odpowiednie lampy samochodowe ksenonowe Najpierw jednak warto poznać bliżej podstawowe ich rodzaje. Najprostszy podział pozwala wyróżnić:

1. reflektory ksenonowe paraboliczne
2. projektory soczewkowe

Pierwszy rodzaj jest mniej zaawansowany. Wymagał użycia klosza oraz właściwej mozaiki pryzmatów. Nowoczesne rozwiązania soczewkowe składają się z kolei z soczewki skupiającej, odbłyśnika oraz z przesłony. Te produkty są dużo wydajniejsze od swoich poprzedników, toteż w sklepach takich jak np. Basic spotkamy się przeważnie z nimi.

 

Lampy samochodowe ksenonowe a ledy

Ksenony emitują światło o naturalnej barwie i charakteryzują się wydłużoną żywotnością, co sprawia, że wielu kierowców rezygnuje z halogenów. Producenci lamp halogenowych cały czas ulepszają swoje produkty i w efekcie również te warianty są w stanie zapewnić kierowcy komfort oraz całkiem niezłą widoczność. Obecnie wybór optymalnego oświetlenia jest jeszcze trudniejszy, bo do dostępnych opcji doszedł jeszcze trzeci wariant ledowy.

Lampy led w autach zaczęły pojawiać się stosunkowo niedawno. Pierwszy raz reflektory tego typy zamontowano w 2006 roku w samochodzie marki Lexus LS600h. Sytuacja rozwijała się tutaj podobnie do ksenonów, tzn. początkowo ledy instalowane były w autach z najwyżej półki cenowej, a później stopniowo zaczęły pojawiać się w tańszych pojazdach.

Mówiąc o różnicach między ksenonami i ledami, należy wspomnieć o samej konstrukcji oświetlenia. W ledach mamy bowiem do czynienia z pojedynczymi diodami. Reflektor tworzony jest więc przez wiele takich malutkich elementów. Może mieć różny kształt, co zaciekawi kierowców, lubiących designerski wygląd aut. Różnica zaznacza się również w trwałości. Ledy są w stanie wytrzymać ok 50-60 tysięcy godzin. Ksenony natomiast przeważnie charakteryzują się wytrzymałością na poziomie 3 tysięcy godzin.

Bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. Wiele zależy od tego, jakie kwestie dany kierowca traktuje priorytetowo - czy jest to design, jakość światła, możliwości sterowania oświetleniem. Często bardziej istotne jest po prostu to, jakiej jakości produkt wybierzemy. Warto celować w warianty od sprawdzonych producentów, takie jak np. żarówki samochodowe D4S PHILIPS VISION 35W 42V czy LED H7 PHILIPS 12V X-treme Ultinon GEN.2 +250% 5800K.

Żródło: https://basic.com.pl/