Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

uprawa polaMetoda strip till to sposób uprawy, który na dobre dosłownie zadomowił się na polskim gruncie i jest dobrze znany naszym rolnikom. Początki wykorzystania uprawy pasowej przypadają na lata 90. Właśnie wtedy zyskała ona popularność w USA. Dziś stosuje się ją również na terenie całej Europy. Specjaliści bez przerwy ulepszają aktualnie dostępne rozwiązania, aby agregaty tego typu były jeszcze bardziej wydajne i przynosiły jeszcze lepsze efekty.

 

W jaki sposób przebiega uprawa pasowa strip till?

W takiej metodzie uprawia się tylko poszczególne rzędy pola, na których wysiewa się rośliny. Rozwiązanie można uznać za swoisty kompromis między brakiem uprawy a uprawą płużną. Przeważnie szerokość uprawianych pasów wynosi 20-25 cm, chociaż te parametry mogą różnić się w zależności od wykorzystanego urządzenia i uprawianej rośliny. Przestrzenie między konkretnymi pasami, zwane międzyrzędziami, nie zostają uprawiane.

W celu osiągnięcia optymalnych efektów, siew należy wykonywać w środkowej części pasa. Osiągnięcie takiej precyzji byłoby sporym kłopotem, gdyby nie nowoczesne maszyny. Urządzenia, takie jak te oferowane przez firmę Mzuri, są w stanie sobie z tym idealnie poradzić. Z uwagi na atrakcyjne efekty, łatwość stosowania metody i świetne parametry gleby związanej z nawodnieniem i napowietrzeniem, niesłabnącą popularnością cieszy się uprawa pasowa soi, kukurydzy, słonecznika, rzepaku i buraków cukrowych.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że siew pasowy roślin pozwala na dość szeroki wybór nawozów. Bez problemu da się więc tą metodą aplikować poferment, gnojówkę czy gnojownicę. Wyjątek stanowi tutaj obornik. Aktualnie maszyny nie są sobie w stanie poradzić z tym typem nawozu i w takiej sytuacji nadal zaleca się metodę płużną.

 

Siew pasowy roślin - dlaczego przykuwa uwagę tylu rolników?

Jedną z ważnych zalet uprawy pasowej jest lepsze nawodnienie gleby. Odpowiada za to specjalna warstwa gromadząca się na wierzchu gruntu, zwana mulczem. To dzięki niej woda opadowa sprawnie wsiąka w ziemię i jest w większym stopniu magazynowa niż ma to miejsce w tradycyjnej uprawie.

Rolnicy doceniają również oszczędności czasu. Trudno się temu dziwić. Jednorazowy przejazd maszyną pozwala sprawnie i szybko wykonać ogół czynności, które kiedyś trzeba było wykonywać z osobna. Jedynym wyjątkiem są tutaj zabiegi związane z ochroną roślin - te działania rolnik nadal musi zorganizować niezależnie od przejazdu maszyny strip till. Nie zmienia to jednak faktu, że profesjonalny agregat jest urządzeniem wielofunkcyjnym, bo pozwala na uprawę wybranego obszaru, wysiew nasion oraz odpowiednie i precyzyjne rozdysponowanie nawozu.

Oszczędność to również mniejsze zużycie paliwa, bo zamiast kilku maszyn, podstawowe czynności, których wymaga uprawa roślin, wykonamy z pomocą jednego urządzenia. Chociaż inwestycja może się wydawać wysoka, bo takie maszyny nie należą do najtańszych, w dłuższym okresie zdecydowanie się zwraca.

Nie da się tu nie wspomnieć również o tym, jak strip till działa na strukturę gleby. Pozytywnie wpływa na jej żyzność. Nawet jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo suchymi latami, gleba jest w stanie wytrzymać dłużej w dobrej kondycji. Z kolei, gdy opadów jest zbyt dużo, nadmiar deszczówki przemieszcza się w głąb profilu glebowego.

Mówiąc o różnorodnych sposobach uprawy, warto wspomnieć również o ekologii. Jeśli chodzi o uprawę pasową, to można zaobserwować, że wybór tej metody czasem wiąże się z szybciej rozmnażającymi się myszami polnymi i nornicami, co może stanowić pewne utrudnienie dla rolnika. Należy również wspomnieć o tym, że w dyskursie dotyczącym siewu pasowego czasem pojawiają się głosy, że w siewie metodą strip till używa się więcej herbicydów. Ten argument można jednak łatwo obalić, bo takich środków w tym przypadku należy użyć tylko jednokrotnie, aby odchwaścić pole przed siewem. Później bowiem chwasty nie są w stanie przebić się ponad warstwę mulczu. Okazuje się więc, że nawet negatywne opinie dotyczące uprawy pasowej roślin nie są w stanie przyćmić niewątpliwych zalet takiego siewu, docenianych przez rolników na całym świecie.