Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

interior ge9ab1a394 640
Spanie z partnerem to dla wielu osób ważna i niezwykle przyjemna część życia intymnego. Okazuje się jednak, że korzyści związane z tym aspektem naszego życia nie ograniczają się tylko do sfery emocjonalnej czy relacji partnerskiej. Badania pokazują, że ludzie czują się lepiej i spokojniej zasypiają, kiedy dzielą łóżko z drugą osobą. W artykule tym omówimy, jakie korzyści przynosi spanie z partnerem. Pokażemy również, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby spanie z partnerem było komfortowe i bezpieczne dla obu stron.

 

Poczucie bliskości

Spanie w jednym łóżku może pomóc w budowaniu poczucia bliskości między partnerami. Choć śpiąc nie jesteśmy tego świadomi, to nasze ciała swobodnie zwalniają – oddech staje się bardziej głęboki i równomierny, a rytm serca uspokaja się. Dzięki temu jesteśmy bardziej wrażliwi na otoczenie, w tym na śpiącego obok nas partnera lub partnerkę. Śpiąc razem często bezwiednie zbliżamy się do siebie, a ten niewymuszony kontakt fizyczny pomaga nam w budowaniu więzi emocjonalnej, a tym samym poczucia bliskości. Ponadto, mówi się o tym, że osoby sypiające ze swoimi partnerami mają wyższy poziom oksytocyny, czyli hormonu miłości i zaufania, co wpływa na ich zwiększone poczucie zadowolenia i szczęścia w związku.

 

Czas tylko we dwoje

W pędzie dnia codziennego rzadko kiedy mamy czas na to, by swobodnie porozmawiać z partnerem czy poświęcić czas na chwilę czułości. Wspólne kilkanaście minut przed zaśnięciem czy tuż po przebudzeniu jest bezcenne dla Waszej relacji. Spędzanie czasu w dwójkę pomaga zbudować więź emocjonalną między partnerami i utrzymać ją na wysokim poziomie. Umożliwia też lepsze zrozumienie i daje szacunek dla siebie nawzajem, co wzmacnia poczucie bliskości i zaangażowania w związek. Czas spędzony tylko we dwoje umożliwia też skuteczne rozwiązywanie problemów i konfliktów w związku. Dzięki temu, że partnerzy mają czas, aby porozmawiać o swoich problemach i uczuciach, mogą znaleźć bardziej efektywne sposoby radzenia sobie z trudnościami i wzmocnić swoją relację. Poświęcając kilka chwil przed zaśnięciem na rozmowy z partnerem, możemy odkryć nowe rzeczy o sobie nawzajem czy rozwinąć wspólne zainteresowania.

 

Materac dwojga – jaki powinien być?

Chociaż spanie we dwoje może być prawdziwą przyjemnością, to dobranie odpowiedniego podłoża snu dla pary wcale nie należy do najprostszych rzeczy. Problemy pojawiają się dlatego, że partnerzy często różnią się wagą, wzrostem czy upodobaniami snu, przez co każdy z nich potrzebuje podłoża o innych właściwościach. Na co powinno się zdecydować, by wysypiać się jak najlepiej we dwoje? Czy dobrze jest pójść na sypialniane kompromisy? Przede wszystkim wybierzmy materac, który nie będzie uginał się pod ciężarem jednej ze śpiących osób. Oprócz tego, że jest to niewygodne dla partnerów, to powoduje szybsze uszkodzenia materaca i sprawia, że częściej musimy go wymieniać, a to przecież nie lada wydatek. Zwróćmy również uwagę na to, czy oglądane przez nas podłoże snu eliminuje odczuwanie ruchów drugiej osoby. Dzięki temu będziemy dobrze się wysypiać, nawet dzieląc łóżko z największym wiercipiętą.

Jakie rodzaje materaców są więc najlepsze dla par? Polecane dla nich są przede wszystkim materace o rozmiarach 140x200 cm oraz 160x200 cm ze stabilizującym plecy wypełnieniem sprężynowymi oraz dopasowującym się do naturalnych krzywizn ciała wypełnieniem piankowym. Dobrym pomysłem do sypialni dla dwojga są także materace hybrydowe z odpinanym topem, dzięki któremu możemy manipulować poziomem twardości materaca

Jeśli zupełnie nie możemy dojść do porozumienia w kwestii odpowiedniego materaca, postawmy na najprostsze rozwiązanie, czyli połączenie dwóch pojedynczych materaców o różnych właściwościach w jednej ramie łóżka. Dzięki temu każda ze śpiących osób będzie mogła cieszyć się atutami swojego materaca, a partnerzy nadal będą mogli wypoczywać we dwoje.

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl