Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

klimatyzacja
Zdecydowałeś, że koniec męczenia się z wysokimi temperaturami w domu? Chcesz zamontować u siebie klimatyzację? To doskonały wybór. Jednak pamiętaj, aby dokładnie zgłębić temat przed dokonaniem wyboru. Warto bowiem wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach dotyczących klimatyzatora.

 

 

 

 

 

 

Nie tylko przyjemne ochłodzenie

Podstawową zaletą klimatyzatora jest to, że potrafi skutecznie ochłodzić pomieszczenie. Wystarczy odpowiednio ustawić jego temperaturę, aby poczuć przyjemne orzeźwienie mimo panującego na zewnątrz skwaru. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że klimatyzator może służyć również ogrzaniu pomieszczenia. Kupując klimatyzator z odpowiednią funkcją ogrzewania, można potraktować go jako małą pompę ciepła. Jednak uwaga – pamiętaj, że im zimniej, tym więcej energii takie urządzenie będzie potrzebować, aby ogrzać pomieszczenie. Warto wiec zastanowić się, czy taka opcja jest opłacalna, czy nie wybrać innego źródła ocieplania.

 

Zdrowotne zalety i wady klimatyzacji

Zdecydowanie więcej jest zalet. Dzięki temu, że zadbamy o obniżenie temperatury w pomieszczeniach podczas fali upałów, poprawimy swoją koncentrację, unikniemy przegrzania organizmu, odwodnienia, problemów z układem krążenia. Klimatyzator jest też dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ podczas chłodzenia powietrza, jednocześnie je osusza. To z kolei sprawia, że likwidowane są w dużej mierze drobnoustroje, roztocza, pleśń. Jednak pamiętać trzeba o tym, aby nie przesadzić z chłodzeniem pomieszczenia, ponieważ może przynieść to niekorzystne efekty. Zbyt niska temperatura w pokoju czy biurze może powodować przeziębienie, nadmiernie osuszone powietrze podrażniać będzie błonę śluzową gardła i nosa, powodując nieprzyjemne objawy.

 

Jaki klimatyzator wybrać?

Do wyboru mamy zarówno klimatyzatory przenośne, jak i montowane na stałe. Najpopularniejszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu Split, czyli zbudowane z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych systemem miedzianych rurek.  Wybierając urządzenie, przede wszystkim musimy pamiętać o tym, w jakim pomieszczeniu ma być użytkowane, a konkretniej, jaką powierzchnię ma ochładzać. Nie wszyscy wiedzą, że aby ochłodzić 1 metr kwadratowy pomieszczenia, potrzebne jest 100 W mocy chłodniczej. I to podstawowy przelicznik, który należy uwzględnić przy wyborze klimatyzatora. Jednak najlepiej takie obliczenia pozostawić specjalistom od klimatyzacji, którzy z pewnością pozwolą dopasować odpowiedni model. Pomogą oni także dobrać model, którego używanie nie uderzy nas po kieszeni przy opłacaniu rachunków za prąd.

 

Chłodno i… cicho

Wiadomo już jak dobrać moc klimatyzatora, że może pełnić funkcję nie tylko chłodzącą, ale również grzewczą. Warto jeszcze uzmysłowić sobie, że klimatyzator siłą rzeczy, wydaje pewne dźwięki. Jednak od klasy klimatyzatora zależy, czy będzie to hałas uciążliwy. Aby  klimatyzator nie przeszkadzał, to poziom hałasu nie powinien przekroczyć 30 decybeli, wiec koniecznie należy na to zwrócić uwagę.

 

Odpowiednie serwisowanie gwarantem zadowolenia

Masz już wybrany klimatyzator odpowiedniej klasy, sprawdziłeś wszystkie parametry i jesteś zadowolony. Aby ten stan trwał jak najdłużej, koniecznie pamiętaj o regularnym przeglądzie klimatyzatora, podczas którego specjalista sprawdzi, czy instalacje są sprawne i szczelne.