
Hydraulika siłowa to nazwa technologii opartej na cieczy (zazwyczaj oleju), którą wykorzystujemy w maszynach budowlanych. Układ hydrauliczny wykorzystuje nieściśliwą ciecz, którą zazwyczaj jest olej, i używa jej do przekazywania energii z jednego lub więcej źródeł w celu wykonania pracy poprzez przetłoczenie jej przez mały otwór, tworząc w ten sposób dużą moc.
Główną zaletą stosowania systemów hydraulicznych w maszynach budowlanych jest to, że możemy łatwo kontrolować i manipulować wydajnością maszyny z dużą dokładnością. Ponieważ maszyny te działają w oparciu o mechanikę płynów, każdy ruch lub działanie jest płynne i precyzyjne. Jednocześnie sprawia to, że są one bardzo bezpieczne, ponieważ błąd lub zaangażowanie człowieka są zredukowane do minimum.
Najlepszym przykładem zastosowania hydrauliki jest sprzęt budowlany. Buldożery są ciężkimi maszynami, które potrzebują dużej mocy i niezawodności, aby pracować w ekstremalnych warunkach. Aby te urządzenia mogły wykonywać wszystkie imponujące czynności, do których zostały stworzone, niezbędny jest podzespół, którym jest pompa hydrauliczna. To dzięki niej możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie wszystkich maszyn opartych na działaniu hydrauliki siłowej.
Co to jest pompa hydrauliczna. Jak zbudowane są i jak działają pompy hydrauliczne?
Pompa hydrauliczna jest sercem układu hydraulicznego. Generuje przepływ i jako taka musi być dopasowana do reszty komponentów w układzie hydraulicznym. Funkcja pompy jest podobna do funkcji silnika elektrycznego. Silnik elektryczny przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną; pompa hydrauliczna przekształca energię mechaniczną w energię hydrauliczną. Dlatego wybierając pompę hydrauliczną do danego zastosowania, należy określić, jakie źródło energii mechanicznej będzie wykorzystywane do jej napędu i jaki przepływ jest wymagany do prawidłowego działania układu hydraulicznego.
Dwa najczęstsze rodzaje pomp hydraulicznych to pompy zębate i łopatkowe, które są pompami wyporowymi. Istnieją również pompy tłokowe, które mogą mieć stałą lub zmienną objętość. Pompy tłokowe o stałej wydajności wykorzystują płytę wychylną do kontroli kierunku i objętości oleju, natomiast pompy tłokowe o zmiennej wydajności wykorzystują różne metody kontroli przepływu, w tym zawory suwakowe i tarcze mimośrodowe.
Istnieją zasadniczo trzy rodzaje pomp hydraulicznych:
- Pompy łopatkowe: Ten typ pompy składa się z wirnika, który ma promieniowe łopatki przesuwające się w cylindrze. Zbiornik służy jako jednostka magazynująca olej dla tego typu pompy. Kiedy wirnik się obraca, popycha olej do przodu lub do tyłu, w zależności od tego, w którym kierunku się obraca.
- Pompy tłokowe: Ten typ pompy składa się z tłoków wewnątrz cylindrów, które są kontrolowane przez mechanizm, taki jak krzywka lub zestaw przekładni gerotorowych, który zmusza je do poruszania się w i na zewnątrz, tworząc i uwalniając ciśnienie w linii hydraulicznej.
- Pompy zębate: Pompy te mają zazębiające się koła zębate wewnątrz nich, aby przemieszczać ciecz z jednego miejsca do drugiego za pomocą ciśnienia wytworzonego przez obrót lub ssania utworzonego przez zmniejszenie objętości między zębami dwóch kół zębatych na ich drodze po ich kołowej ścieżce.
Awaria pompy hydraulicznej – sposób postępowania w przypadku wystąpienia usterki. Przyczyny awarii
Ze względu na to, że pompy hydrauliczne to podzespoły, które wykonują nieprzerwaną pracę, są narażone na awarie. Pompa hydrauliczna działa ciągle, od momentu włączenia sinika do jego wyłączenia. Nawet gdy urządzenie pozostaje w spoczynku, ale jego silnik działa, pompa cały czas pracuje. Dlatego ważne jest aby odpowiednio dbać o ten element układu i regularnie sprawdzać jej stan techniczny. Jeżeli nie uda nam się uniknąć awarii, należy niezwłocznie wezwać specjalistyczny serwis i dokonać naprawy pompy. Jest to część, bez której dalsza praca urządzenia jest niemożliwa.
Pierwszym krokiem w naprawie lub wymianie pompy hydraulicznej jest ustalenie, co spowodowało jej awarię w pierwszej kolejności. Jeśli przyczyna awarii nie została usunięta, jest prawdopodobne, że nowa pompa ulegnie awarii tak samo jak stara.
Niektóre częste przyczyny awarii pomp hydraulicznych to:
- zanieczyszczenie
- przegrzanie
- niewystarczające smarowanie
- wadliwe zawory i uszczelki
Po zidentyfikowaniu i rozwiązaniu tych problemów, można rozpocząć pracę nad usunięciem i wymianą uszkodzonej pompy.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/