Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

tarcza antykryzysowaDziś wchodzi w życie tzw. Tarcza 4.0, która ma chronić polską gospodarkę i przedsiębiorców przed skutkami pandemii koronawirusa. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa zakłada m.in. automatyczne umorzenie pożyczek dla przedsiębiorców, wakacje kredytowe, a także dopłaty dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji. 

 

 

Tarcza 4.0 to już kolejna z serii ustaw, którą uchwalił polski parlament i ma stanowić działania osłonowe dla wielu sektorów gospodarki. W najnowszej ustawie znalazł się ważny zapis dotyczący pożyczek skierowanych do mikroprzedsiębiorców. Z dokumentu wynika, iż osoby, które do tej pory otrzymały niskooprocentowaną pożyczkę w kwocie 5 000 złotych, nie będą musiały jej spłacać. Warunek jest jeden - przedsiębiorca musi utrzymać działalność przez minimum 3 miesiące od dnia otrzymania pieniędzy. Umorzeniu ulegają także odsetki. W ramach tarczy antykryzysowej z pożyczki mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili firmy przed 1 kwietnia 2020 roku. 

 

Wakacje od kredytu i dopłaty

Kolejnym z rozwiązań wprowadzonych przez wspomnianą ustawę są wakacje kredytowe. Oznacza to możliwość zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek oraz opłat manipulacyjnych. Nowe przepisy będą obejmować tylko tych kredytobiorców, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca tego roku, a kredyt został udzielony przed dniem 13 marca 2020. Ponadto, przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej wywołanej pandemią COVID-19, będą mogli zaciągnąć kredyt o obniżonym - dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa - oprocentowaniu. Kwota przeznaczona na dopłaty to 565 mln złotych.

 

Przymusowy urlop

Tarcza 4.0 wprowadza także szereg przepisów i klaryfikacji związanej z pracą w okresie pandemii. Przede wszystkim została doprecyzowana definicja pracy zdalnej, by wyeliminować jakiekolwiek nadużycia. Ponadto, pracodawcy dostali możliwość wysłania pracownika na urlop nawet bez jego zgody, co ma zapobiec kumulacji dni wolnych i zamrożeniu budżetu firmy na ten cel. Co więcej, firmy będą mogły decydować także o obniżeniu etatu. Pracownicy z kolei zyskali prawo  wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii.